Παρακαλούμε περιμένετε λίγο για φόρτωση των γραφικών

Τα Καντούνια της Σπιανάδας

Αυτά τα καντούνια βρίσκονται κοντά στη Πάνω Πλατεία Σπιανάδα και βγάζουν στη δυτική πλευρά της πλατείας.

Χαρακτηριστική είναι η έλλειψη φροντίδας αυτών των σπιτιών που είναι πάρα πολύ παλιά, από τον καιρό των Ενετών.

Έχουν ξύλινα πατώματα και θεωρούνται πολύ ζεστά το χειμώνα.

Κοινό γνώρισμα αυτών των σπιτιών είναι οι μπουγάδες που είναι απλωμένες από το ένα σπίτι στο άλλο πάνω σε διπλά σχοινιά που στηρίζονται πάνω σε τροχαλίες για να μπορούν να μετακινούνται τα ρούχα προς και από το παράθυρο αυτού που απλώνει κάθε φορά.
Μια άλλη άποψη από μπουγάδες, και σιδεριές στα παράθυρα για τον φόβο των κλεφτρονιών και παντός είδους διαρρηκτών.
Άλλο ένα καντούνι με πλακόστρωτο παλιό.
Αυτό εδώ ονομάζεται "Πλατύ καντούνι", διότι είναι δρόμος αρκετά φαρδύτερος από τους άλλους. Τώρα έχει στρωθεί με τετραγωνισμένη πέτρα σινιώτικη, δηλαδή φερμένη από τις Σινιές της Βόρειας Κέρκυρας, όπως και τα άλλα δύο καντούνια που ακολουθούνε.
Είναι τα πρώτα τρία καντούνια πλησιέστερα προς την Ιόνιο Ακαδημία και κοντά στο σχολείο μου.
Γενικά έχει γίνει μια ανακαίνιση της περιοχής αυτής που ονομάζεται Πόρτα Ρεμούντα, γιατί στο τείχος της Κέρκυρας υπήρχε μια πύλη σ' αυτή τη περιοχή με αυτό το όνομα.
Μια άλλη άποψη από ένα καντούνι με κάποιο ελεύθερο χώρο από ένα μη κτισμένο οικόπεδο. Μου αρέσουν πολύ τα χρώματα σ' αυτές τις φωτογραφίες.
Εδώ μπορείτε να διακρίνετε και τις τροχαλίες για τα ρούχα.

Το αρχικό τμήμα από το "Πλατύ Καντούνι". Αριστερά πέρα από τα όρια της φωτογραφίας υπάρχει καντούνι που οδηγεί στο σχολείο μου μετά από 50 μέτρα.

Πίσω
    Τελευταία ενημέρωση 05-02-2012