Παρακαλούμε περιμένετε λίγο για φόρτωση των γραφικών

Η Πλατεία Σπιανάδα και Πέριξ

Το άγαλμα του Καποδίστρια αμέσως μετά το τέλος του κόλπου της Γαρίτσας και μετά το ξενοδοχείο Κορφού Πάλας. Η φωτό παρμένη ένα πρωί που πήγαινα στο σχολείο.
Κοντινό του αγάλματος. Βλέπει προς ανατολάς τις Αλβανικές ακτές και το Παλαιό Φρούριο.
Το άγαλμα με την Ιόνιο Ακαδημία (τώρα Ιόνιο Πανεπιστήμιο) πίσω και στο τέλος του ρόζ κτιρίου το λευκό κτίριο του 2ου Γυμνασίου όπου κατοικοεδρεύω.
Μια γενικότερη άποψη με τη προτομή του Σολωμού εκεί που παλιά βρισκόταν η κολόνα του Douglas. Μεταφέρθηκε όμως λόγω κατολισθήσεων στο σημείο. Τώρα έχει φτιαχτεί γερά το σημείο αυτό.
Κοντινό της προτομής του Σολωμού με φόντο την περιοχή του Ανεμόμυλου και πέρα βαθειά τα νότια του νησιού.
Πρωινό από την ίδια περιοχή καθώς πήγαινα στο σχολείο. Αυτή είναι η περιοχή του Ν.Α.Ο.Κ. (Ναυτικού Αθλητικού Ομίλου Κέρκυρας).
Μερικά λεπτά αργότερα.
Και ακόμη μερικά λεπτά αργότερα
Η περίφημη ροτόντα στην αρχή της Πλατείας Σπιανάδας, άρτι ανακαινισθείσα λόγω μεγάλων φθορών. Πιέστε στην εικόνα για να τη δείτε μεγαλύτερη σε νέο παράθυρο.
Η Πλατεία Σπιανάδα, το σημείο Πεντοφάναρο γιατί υπάρχει μια κολόνα με πέντε φώτα. Σημείο συνάντησης για όλη τη νεολαία και όχι μόνο.
Το ίδιο σημείο με φόντο το Παλαιό Φρούριο σε ημέρα εκδρομής του σχολείου.
Η φοντάνα (τουτέστι το συντριβάνι) της πλατείας με το κιόσκι στο βάθος όπου οι φιλαρμονικές παίζουν σε επίσημες και γιορτινές μέρες, γίνονται ομιλίες κλπ.
Το περίφημο Λιστόν τη νύχτα...
...και κατά την ημέρα από την νότια πλευρά.
Το Λιστόν από την βόρεια πλευρά.
Το άγαλμα του Schulemburg, υπεύθυνου για τα οχυρωματικά έργα, στην είσοδο του Παλαιού Φρουρίου.
    Πίσω
    Τελευταία ενημέρωση 05-02-2012